Emin Fatullayev - Ázerbajdžán: Rodině uvězněného novináře bylo vyhrožováno

16.04.2010 23:45

Eminu Fatullayevovi, otci uvězněného ázerbajdžánského novináře Eynulla Fatullayeva, bylo vyhrožováno smrtí, pokud nepřestane otevřeně  mluvit o svém synovi. Životy Emina Fatullayeva a jeho rodiny jsou v nebezpečí.

17. března 2010 kolem 13h Emin Fatullayev obdržel anonymní telefonní hovor ve svém domově v Ázerbájdžánském hlavním městě, Baku, který mu nařizoval, aby "držel hubu" o případu svého syna, nebo "zničíme celou jeho rodinu". Emin Fatullayev ihned ohlásil incident úřadům.

Emin Fatullayev

Toto bylo potřetí, kdy dostal výhružku telefonem týkající se jeho úsilí přitáhnout k případu jeho syna,  Eynulla Fatullayeva,  pozornost mezinárodních organizací,  včetně Amnestie International. Amnesty Int. věří, že obvinění proti Eynullu Fatullayevovi, drženého ve vazbě od  roku 2007,  jsou smyšlená a že se jedná o politického vězně. V každém ze tří případů, kdy Emin Fatullayev obdržel tyto anonymní telefonní sdělení, byl žádán, aby zastavil zveřejňování případu Eynulla Fatullayeva. Poprvé to bylo v roce 2007, krátce po uvěznění Eynulla Fatullayeva,  podruhé to bylo 1 ledna 2010, pár dní potom, co byl Eynulla Fatullayev obviněn z držení ilegálních drog ve vězení. Volající řekl do telefonu, že je dobře, že byl syn Emina Fatullayeva obviněn, a že může být ještě hůře. Amnesty Int. věří, že obvinění z držení drog bylo vytvořeno k diskreditaci Eynulla Fatullayeva v době , kdy je jeho případ vyšetřován evropským soudem pro lidská práva. Soud případ stále projednává.

Úřady přijaly oznámení o posledním případu vyhrožování Eminu Fatullayevovi, ale neučinily žádná opatřeni k vypátrání volajících a k ochránění jeho a samotného a jeho rodiny. Elmar Huseynov, novinář, který byl, tak jako Eynulla Fatullayev otevřený kritik vlády v Ázerbajdžánu, byl střelen a zabit v Baku v 2005. Nikdo nebyl pro jeho vraždu přiveden před soud. Amnesty International zdokumentovala mnoho případů, ve kterých byli novináři napadáni kvůli kritice úřadů.

 

Urgentní apel z mezinárodního webu Amnesty International: zde

Stránka fanoušků Eynulla Fatullayeva na Facebooku: zde

Videa k tomuto případu: na youtube, rozhovor s Eminem Fatullayevem zde

Elektronický apel můžete odeslat zde

Nejnovější informace a video k případu: zde a zde

Archy s již odslanými podpisy: zde
, zde, zde

Dodatečné informace:

30. prosince 2009 byla vznesena nová obvinění proti Eynullovi Fatullayevovi, který byl zpočátku uvězněn pro urážku na cti v dubnu 2007. Později během roku 2007 byl odsouzen za obvinění z terorismu,  podněcování etnické nenávisti a daňového úniku. Amnesty International věří, že všechna obvinění byla vykonstruovaná a považuje ho za politického vězně.

Eynulla Fatullayev

Podle mluvčího pro ázerbajdžánské vězeňské služby, našli 29. prosince 2009 hlídači vězňů 0.22 gramů heroinu u Eynulla Fatullayeva v jeho bundě a botě poté, co vešli do jeho cely a prohledali ho. Eynulla Fatullayev řekl svému otci, že ihned potom, co hlídači vstoupili do cely, prohledali jen jeho bundu a boty a nepokračovali v prohledávání cely poté, co nalezli heroin v těchto dvou místech. Stráže tvrdí, že jednali na základě anonymního upozornění.

Eynulla Fatullayev, který nikdy v minulosti drogy neužíval, silně odmítá obvinění s tím, že drogy mu byly podstrčené. 30. prosince mu byl také odebrán vzorek krve k testování na drogy.

30. prosince byl obviněn z držení ilegálních drog. Ve stejný den vydala Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OSCE) tiskovou zprávu, ve které odsuzuje pokračující perzekuci Eynulla Fatullayeva. Miklos Haraszti, představitel za svobodu médií v OSCE v ní uvádí, že  "navštívil Eynulla Fatullayeva dvakrát v jeho vysoce střeženém vězení a shledává tvrzení o pašování nebo držení heroinu vysoce nepravděpodobné."

Po přelíčení 31 prosince vydal soudce oblastního soudu okresu Garadag příkaz, aby byl Eynulla Fatullayev umístěn v izolaci na dva měsíce do té doby, než proběhne soud.  Podle jeho otce byl přesunut na zabezpečenou stanice ve vesnici Kyurdakhany, asi 10 mil od Baku.

2. února byly výsledky krevních testů Eynulla Fatullayeva zpřístupněny úřady, ale nikoli detailní analýza. Podle úřadů byly v jeho krvi nalezeny malé stopy metabolitů indikující užívání heroinu, ale ne dost na to, aby prokázaly, že Eynulla Fatullayev potřebuje léčení.

Eynulla Fatullayev odmítá výsledky testů a věří, že byly zmanipulovány, protože testování se uskutečnilo v lékařském zařízení kontrolovaném státem. Požadavek jeho obhájce na provedení nezávislého testu byl soudem odmítnut. Alternativní lékařská testovací zařízení, požádaná Amnesty International o provedení nezávislého krevního testu Eynulla Fatullayeva, odmítla pomoci, protože případ je příliš politický citlivý.

Nové obvinění proti Eynulla Fatullayev by mohlo mít za následek přičtení dalších tří let k jeho rozsudku, aktuálně do konce r. 2016.

Amnesty International věří, že uvěznění Eynulla Fatullayeva je pokusem potlačit jeho zpravodajství, které kritizovalo vládu, a považuje ho za politického vězně.  Amnesty International má tedy obavu, že nová obvinění jsou pokuse ázerbajdžánských úřadů zdiskreditovat Eynulla Fatullayeva v době, kdy je jeho případ projednáván Evropským soudem pro lidská práva.

 

Text dopisu v češtině:

Vážený pane prezidente,

píši Vám ve věci případu Emina Fatullayeva, otce vězněného novináře Eynulla Fatullayeva. Jsem hluboce zneklidněn zjištěním, že Emin Fatullayev obdržel 17. března anonymní telefonát, který mu vyhrožoval smrtí, pokud nepřestane mluvit o případu svého syna. Dále mne zneklidňuje to, že toto je potřetí, kdy Emin Fatullayev obdržel výhrůžku po telefonu.

Vyzývám Azerbajdžánské úřady, aby podnikly neodkladná opatření k ochraně Emina Fatullayeva a jeho rodiny v rozsahu dle jejich požadavků.

Prosím Vás také o ujištění se, že probíhá neodkladné a nestranné vyšetřování telefonických vyhrožování smrtí. Výsledky tohoto vyšetřování by měly být zveřejněny a pachatelé přivedeni k zodpovědnosti.

Také bych rád využil tuto příležitost k tomu, abych Vás upozornil, že Amnesty International považuje Eynulla Fatullayeva za vězně svědomí, který by měl být okamžitě a bezpodmínečně propuštěn.

Děkuji Vám za okamžitou pozornost v této velmi vážné záležitosti, budu se těšit na Vaši odpověď.

 

Dopisy můžete zaslat na tyto adresy:

Ilham Aliyev
President of the Republic of Azerbaijan
Office of the President
19 Istiqlaiyyat St.
AZ1066 Baku, Azerbaijan
Fax: +99412 492 35 43/ 492 06 25, Email: president@president.az
Oslovení: Dear President

Col.- Gen. Ramil Usubov
Minister of Internal Affairs, Husu Hajiyev Street 7, Baku 370005, Azerbaijan
Fax: + 99412 492 7990
Oslovení: Dear Minister

 

Kopie na tuto adresu:

Prof. Elmira Suleymanova
Ombudsperson
Office of the Ombudsman, 40 Uz. Hajibeyov Street, Baku AZ1000, Azerbaijan
Fax: + 994 12 498 8574, Email: ombudsman@ombudsman.gov.az

 

Text dopisu v angličtině:

Ilham Aliyev
President of the Republic of Azerbaijan
Office of the President
19 Istiqlaiyyat St.
AZ1066 Baku, Azerbaijan

Dear Mr. President

I am writing to You with regard to Emin Fatullayev, the father of imprisoned journalist Eynulla Fatullayev. I am deeply concerned to learn that Emin Fatullayev received an anonymous phone call on 17 March, threatening him with death if he does not stop speaking out about his son. I am further concerned to learn that this is the third time that Emin Fatullayev has received threats by phone.

I urge You and the Azerbaijan authorities to take immediate action to protect Emin Fatullayev and his family, with protection measures determined in accordance with the family’s wishes.

Please also ensure that an immediate and impartial investigation is conducted into the deaths threats. The results of this investigation should be made public, and those responsible must be brought to justice.

I would also like to take this opportunity to note that Amnesty International considers Eynulla Fatullayev to be a prisoner of conscience, who should be released immediately and unconditionally.

My thanks for Your urgent attention to this most serious matter
I look forward to Your response.

Dopis v angličtině pro jednotlivce k vytištění: zde - Pozor!! v dokumentu jsou dvě různé adresy, na které je možné poslat dopis.

Petice v angličtině k vytištění: zde -
Pozor!! v dokumentu jsou dvě různé adresy, na které je možné poslat petici.

Dokumentace připravená k vytištění a prezentaci na podpisové akci: zde

 

Zpět